Stambulski bełkot

27 lipca, 2020 0 przez Henryk Piec

Ministerstwo Sprawiedliwości rekomendowało wycofanie się z Konwencji Stambulskiej. Czym jest owa Konwencja, każdy może przeczytać i wyciągnąć wnioski jakie chce. I tak 27 lipca 2018 roku Trybunał Konstytucyjny Bułgarii wydał orzeczenie, w którym wypowiedział się przeciw ratyfikowaniu Konwencji. Według tego orzeczenia, Konwencja zaciera granice między płciami, a jej zapisy są wewnętrznie sprzeczne. Inny przykład? Proszę bardzo: 25 lutego 2020 parlament Słowacji sprzeciwił się ratyfikacji Konwencji. Słowaccy krytycy podkreślali, że nie zajmuje się ona jedynie zapobieganiem przemocy wobec kobiet, ale wprowadza nową definicję małżeństwa. A tymczasem po drugiej stronie  p. Czarzasty (lider SLD) uważa, że ci którzy opowiadają się za wypowiedzeniem Konwencji są: „za gwałtem i biciem”, znaczy się p. Czarzasty ma taką ciekawą (hipo)tezę. Przyznaję szczerze, że kiedyś uważałem, iż p. Czarzasty zapowiada się na tęgiego polityka i jako zadeklarowany konserwatysta bardzo się tym martwiłem że w obozie przeciwnika przybywa mądra głowa. Jak widać niepokoiłem się zgoła niepotrzebnie. Chociaż z drugiej strony może p. Czarzasty wybrał jednak dobrą drogę, bo przecież w świecie głupoty, nie mądrość jawi się cnotą.

Zacznijmy od tego, że nie bardzo wierzę, by obecna ekipa rządowa wypowiedziała Konwencję. Jak mawia mój  znajomy są to politycy (znaczy się ci z PiS)  „robieni miękką fają”. Co ma na myśli z tą fają, tego nie wiem? Jak ktoś wie, proszę o pilny kontakt. Może chodzi o to, że zwolennicy(czki) Konwencji protestują w czadorach, a więc pewne ścignięto je z Iranu. Mamy więc nową ukrytą opcję irańską. Inne zwolenniczki występują w strojach Czerwonego Kapturka, co przenosi nas w świat fikcji i bajki. Pomieszanie z poplątaniem.

 Wróćmy do Konwencji. W mojej skromnej ocenie jest ona pomnikowym przykładem bełkotu, który charakteryzuje stan umysłu lewej strony barykady. Na czym to polega? Jeżeli mamy do czynienia z jakimś problemem np. przemocą wobec kobiet, to pomimo istniejących rozwiązań prawnych, należy stworzyć kolejny akty prawne, które (zdaniem pomysłodawców) rozwiążą problem. Jeżeli nie rozwiążą, to w każdym momencie można napisać nową Konwencję. Konserwatysta, jako człowiek zacofany, widzi sprawę znacznie prościej – jeżeli bijesz kobietę powinieneś mieć złamaną rękę w okolicach łokcia, być nigdy więcej nie mógł jej zgiąć. Ciemnogród w pełnej krasie…

Henryk Piec

PS.

W dyscyplinie „damski bokser” (przemoc wobec kobiet) liderem jest Dania, drugie miejsce – Finlandia, a trzecie zajmuje Szwecja, natomiast za pudłem znajdują się – jako czwarta Holandia, piąta Francja i szósta Wielka Brytania. Polska na szarym końcu. Znowu nie osiągamy standardów charakterystycznych dla państw wielbionych przez opozycję totalną i wszystkich zwolenników postępu z “tego kraju”.

Romuald Szeremietiew