Białoruś przegrała!

14 grudnia, 2021 0 przez Stanisław Pięta

Władze Białorusi przegrały batalię z Polską. Polska potrafiła obronić swoją granicę. Sukces Polski miał także wymiar dyplomatyczny, który polegał na zablokowaniu lotów pasażerskich z krajów-miejsc pobytu imigrantów oraz wymiar wewnątrzpolityczny.

Twarda postawa polskiego rządu wzmocniła polityczne poparcie dla polityki ochrony polskiej granicy, bez względu na prowokacje służb białoruskich czy współgrające z nimi zachowania polityków opozycji. Cała narracja o konieczności troski o prawa imigrantów trafiła do wąskiej, skrajnie lewicowej części opozycji.

Opinia publiczna niezbyt skłonna do utożsamiania się z Rządem zasadniczo stanęła po stronie policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy jednostek liniowych i obrony terytorialnej. Przypadek celebrytki, która krytycznie wypowiedziała się o funkcjonariuszach Straży Granicznej powinien być przestrogą dla ludzi mediów, którzy bez patriotycznej wrażliwości próbują formułować oskarżycielskie osądy.

Liczne filmy nakręcone nad granicą, pokazujące agresywne zachowania imigrantów, rzucanie kamieniami, wyzwiska, wykorzystywanie dzieci do propagandy nie budują pozytywnego obrazu tych ludzi w polskim społeczeństwie. Do tego zamieszki i akty wandalizmu w jednym ośrodków pobytu imigrantów powodują narastanie krytycznej oceny przyjmowania jakichkolwiek przybyszów. Fora internetowe pod artykułami na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy pełne są wezwań do użycia broni palnej wobec naruszających polską granicę i niszczących graniczne zabezpieczenia.

Poświęcenie polskich policjantów, funkcjonariuszy i żołnierzy wywołuje masowe odruchy wdzięczności – liczne listy, rysunki, kartki i akty spontanicznej pomocy żywnościowej. Także nie notowane wcześniej liczne zgłoszenia do Wojsk Obrony Terytorialnej wskazują na rzeczywiste nastawienie opinii publicznej wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W mojej ocenie sytuacja będzie zmierzać w stronę uspokojenia napięcia. Będą jeszcze podejmowane mniej widowiskowe próby przekroczenia polskiej granicy, przemytu ludzi w autach ciężarowych czy zakamarkach wagonów, ale masowe zamieszki już nie wrócą.

Po wybudowaniu płotu nielegalny ruch graniczny powinien ulec dalszemu ograniczeniu. Warunkiem powodzenia polskiej polityki ochrony granicy jest bezzwłoczne zawracanie wszystkich, którzy naruszyli polską granicę na Białoruś. Bez żadnych usprawiedliwień i tłumaczeń, kto przekroczył nielegalnie polską granicę, natychmiast wraca i to z zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej. Natomiast organizacje typu „grupa granica” muszą być traktowane jako agentura białoruskiego KGB i bezwzględnie zwalczane. 

Stanisław Pięta, były poseł, członek sejmowej komisji ds. Służb Specjalnych

Z dekalogu posła Pięty. Przypominamy jego własne słowa - Polityka.pl