Kalendarium wojny w Ukrainie

18 marca, 2022 0 przez Olga Łesia

Sytuacja militarna-operacyjna w Ukrainie w dniu 17.03

📍Siły rosyjskie  poszerzają swoje terytorium wokół Mariupola i coraz częściej atakują dzielnice mieszkaniowe miasta.

 📍Siły ukraińskie na północny zachód od Kijowa rozpoczęły kilka lokalnych kontrataków i zadały ciężkie obrażenia siłom rosyjskim.

 📍Siły ukraińskie odparły rosyjskie operacje wokół Charkowa.

 📍Ukraiński wywiad donosi, że Rosja zużyła prawie cały swój zapas precyzyjnych pocisków manewrujących w ciągu pierwszych dwudziestu dni inwazji.

 📍Siły rosyjskie rozmieściły nieokreślone elementy rezerwowe 1. Armii Pancernej Gwardii i piechoty morskiej Floty Bałtyckiej na północno-wschodniej Ukrainie.

📍Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ​​20 marca siły rosyjskie rozpoczną kolejną falę mobilizacji 1. Korpusu Armii Donieckiej Republiki Ludowej (DNR).

📍Ukraiński wywiad donosił, że siły rosyjskie napotykają trudności w obsadzeniu jednostek bojowych i wsparcia oraz rosnącą liczbę dezercji.

 📍Ukraiński Wywiad Wojskowy (GUR) poinformował o kilku szczegółach dotyczących rosyjskich wysiłków na rzecz rekrutacji syryjskich najemników. Według powyższej informacji: rosyjskie wojsko poleciło swojej bazie w Hmeimim w Syrii wysyłanie dziennie do 300 bojowników z Syrii na Ukrainę, prezydent Syrii Baszar al-Assad obiecał zrekrutować 40 000 syryjskich bojowników do rozmieszczenia na Ukrainie, Rosjanie obiecują syryjskim rekrutom, że będą działać wyłącznie jako policja na terytoriach okupowanych. Ponadto GUR poinformował o niskim morale wśród syryjskich rekrutów, w tym o kilku przypadkach samookaleczeń w celu uniknięcia wyjazdu oraz że wielu bojowników postrzega wyjazdy do Rosji i Białorusi jako okazję do dezercji i migracji do UE.

Olga Łesia