Kalendarium wojny w Ukrainie

20 marca, 2022 0 przez Olga Łesia

Dzień 23

✂️ TLDR: Spada intensywność działań lądowych Rosjan wokół Kijowa i Charkowa, w pozostałych regionach trwają walki z punktowymi sukcesami koło Ługańska.

🇺🇦 Ukraina

🏹 Ogólnie

Po trzech tygodniach walk Rosjanie niewiele posunęli się do przodu. Tygodniowe zmiany obu stron ilustruje mapa. Rosjanie mają zaangażowane 100% wcześniej przygotowanych zasobów i posiłki, które udało im się w międzyczasie zaangażować. Ich straty (nawet dzieląc przez 2) są ogromne i trudne do szybkiego, masowego odbudowania. Ukraińcy zniszczyli już 1/4 sił powietrznych Rosji przeznaczonych na inwazję (było przygotowanych 450 samolotów i 250 helikopterów). Masa krytyczna wojsk rosyjskich została osiągnięta i nawet jeśli uda się Rosjanom ściągnąć posiłki to nie przybędą one jednorazowo tylko na raty. Jeśli Ukraińcy będą utrzymywać aktualną skuteczność to sytuacja Rosjan będzie nadal się pogarszać.

Rosjanie przerzucają swoje jednostki z Osetii i Armenii. Są doniesienia o samobójstwach i samookaleczeniach wśród żołnierzy rosyjskich (szukają również ukraińskiej amunicji, aby postrzelić się nią i trafić do szpitala). Morale jest niskie co Ukraińcy próbują wykorzystać – strzelają do wroga również pociskami zawierającymi ulotki z instrukcją jak się poddać.

Ukraińcy nadal systematycznie niszczą kolumny wroga za pomocą dronów, samolotów, artylerii jak i ręcznych wyrzutni. Rosyjskie wojska z trudem się przegrupowują i mają trudności w uzupełnianiu składu, amunicji, paliwa. Wyjątkiem są tu oddziały na południu, które są nadal zaopatrywane z Krymu za pośrednictwem kolei. To pozwala im uzupełniać wysunięte oddziały w kierunku Krzywego Rogu i Zaporoża. Ukraińcy ostrożnie podchodzą do kontrofensyw. Dotychczas dwie zmieniły sytuację na mapie – jedna wczoraj koło Mikołajową, druga w okolicach Charkowa. Rosjanie ewidentnie przestawiają swoje działania na dokonanie jak największych zniszczeń i przeciągnięcie działań wojennych.

⬆️ Północ

Kijów –  w nocy bombardowania w północnych częściach Kijowa (Buczą, Irpiń, Hostomel, Makarów, Worzel), spadła również zestrzelona rakieta na Podole (Podił) dzielnicę Kijowa. Trwały walki koło Browarów. Trwa przemieszczanie częściowo rozbitych oddziałów rosyjskich w okolice Kijowa. W okolicy Kijowa Ukraińcom udało się odbić około 30 miejscowości.

Czernihów – trudna sytuacja w mieście, ostrzały centrum, w pobliskich miejscowościach Rosjanie zastraszają ludność i rabują oraz umieszczają swój sprzęt między domami

Czarnobyl – Brak informacji

➡️ Wschód

💥 Charków – gaszono pożar targowiska, ataki na osiedla

Połtawa – noc spokojna, dzień również

Sumy – Nocny ostrzał przedmieści, we okolicznych wsiach terror – rabunki, palenie domów. Rano okolice były ewakuowane, zaobserwowano więcej działań zwiadowczych Rosjan i przegrupowań

Izium – walki

👾 Ługańsk i Donieck – walki koncentrują się w miejscowościach Swierdodonieck i Rubiżne. Praktycznie na całej linii frontu wokół Ługańska trwają walki i ostrzał. Rosjanom udało się przejąć kilka mniejszych miejscowości. Nieco spokojniej na linii frontu wokół Doniecka.

⬇️ Południe

💥 Mariupol –  walki uliczne i ciągłe bombardowania

💥 Mikołajów – nocne naloty i walki w okolicy, ostrzelano koszary

👾 Energodar – brak informacji

👾 Melitopol – brak informacji

👾 Cherson – nadal protesty, mieszkańcy odmawiają pomocy humanitarnej od rosjan

👾 Berdiańsk – brak informacji

👾 Wołnowacha – brak informacji

Krzywy róg – miasto szykuje się do obrony

Zaporoże – jeden nocny ostrzał okolicy

Dnipro – noc i dzień spokojne

Odessa – jeden alarm przeciwlotniczy, w ciągu dnia zniszczono kilka dronów, są doniesienia o rozstawieniu przez Rosjan ponad 400 min w okolicach portów. Po sztormach miny rozproszyły się co blokuje ewentualny desant w Odessie.

⬅️ Zachód

Lwów – Ostrzał warsztatów remontowych w okolicy lotniska

Ostrzał miejscowości Korosten koło Żytomierza

Brak informacji o atakach w innych miejscowościach

🚌 Ewakuacje:

Zaplanowane:

– Z Mariupola do Zaporoża

– Z okolic Sum do Połtawy

Udało się ewakuować 9 145 osób

Transorty humanitarne do:

– Charkowa

– Izium

📈 Liczby

Straty strony rosyjskiej: wedle strony ukraińskiej: ponad 14,2 tyś. zabitych i rannych, zniszczono 450 czołgów; 1448 bojowych pojazdów opancerzonych; 205 systemów artyleryjskich; 72 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 43 systemy obrony przeciwlotniczej; 93 samolotów; 112 śmigłowców; 864 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 12 bezzałogowców.

273 tyś. Gospodarstw domowych w Ukrainie jest bez prądu, gazu lub innej formy ogrzewania

6,5 mln Ukraińców zmieniło miejsce przebywania wewnątrz Ukrainy,

3,2 mln opuściło kraj z czego 2 mln uchodźców trafiło do Polski (przejazdem lub na dłużej)

Zginęło 110 dzieci

1080 rakiet spadło na Ukrainę od początku wojny

🌍Świat

Kilka krajów wydaliło (persona non-grata) rosyjskich dyplomatów: Bułgaria (10), Litwa (4), Estonia (3), Łotwa (3). Wedle prawa mają 72h na opuszczenie kraju.

Według pentagonu Rosja ma zamiar zagrozić zachodowi bronią nuklearną jeśli Ukraina będzie nadal opierać się inwazji.

Odbył się wiec poparcia w Moskwie. Pracownicy zakładów otrzymali obowiązkowe bilety, które musieli skasować na stadionie. Część z nich zaraz po skasowaniu wróciła do domu. Na stadionie zebrało się około 90 tyś Rosjan, a ilość osób biorącą udział w pochodzie szacuje się na 200 000. Przemawiał Putin i nie obyło się bez zakłóceń w transmisji przemówień (znikał dźwięk)

Grecy zadeklarowali odbudowę szpitala położniczego w Mariupolu a Włosi odbudowę teatru.

Agencja ratingowa Standard&Poor przyznała Rosji ranking CC, Sberbank wstrzymał obrót pięcioma głównymi walutami zachodu, w aptekach w Rosji zaczyna brakować specjalistycznych leków onkologicznych, w sklepach brak cukru i wielu podstawowych produktów. Rosję opuściło 220 firm i ich liczba rośnie.

Ukraina wypłaciła 99% należnych emerytur swoim obywatelom

Mimo embarga nałożonego na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r. co najmniej 10 państw UE sprzedało jej w latach 2015-20 sprzęt wojskowy za 346 mln euro – informuje portal Investigate Europe. Sprzedaż uzbrojenia, w której przodowała Francja i Niemcy, była możliwa dzięki luce w zapisach sankcji.

Rosja planuje odłączenie się od YouTube, wprowadziła też 24h tryb pracy zakładów produkujących rakiety

Niemcy są gotowi zrezygnować z niemal połowy gazu, który planowali kupić od Rosji w tym roku.

Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocowy w wysokości 30 mln Euro

_______________________________________

Źródła: Telegram, agencje informacyjne, Ukraiński Telegram, Polsat News, TVP, kanał 5, kanały administracji ukraińskiej, Niezależni dziennikarze i korespondenci na Twitterze, przyjaciele i znajomi w Ukrainie.

Olga Łesia