„Më trzimómë z Bògã”?

16 kwietnia, 2022 0 przez Henryk Piec

Czym jest Wielki Piątek dla chrześcijan? Każdy odpowie, że jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, czasem skupienia i powagi. Jest to dzień ścisłego postu. Pamiętam moją śp. Mamę i całą Jej Rodzinę (moją Rodzinę) pochodzącą z Kaszub, która w Wielki Piątek spożywała jedynie suchy chleb i popijała kubkiem zimnej wody.  Zawsze powtarzała: Bez Boga ani od proga! Starzy Kaszubi grzali się i znajdowali pocieszenie w cieniu krzyża.

W Wielki Piątek jechałem samochodem i włączyłem radio (dla wysłuchania wiadomości) – padło akurat na Radio Kaszebe. Muzyka leciała taka, że nogi same rwały się do tańca,  że aż zacząłem rozglądać się za parkietem. Prowadzący radośni, jakby wesele nie pogrzeb. To wszystko działo się w radiu odwołującemu się do   kaszubszczyzny… Pewnie się czepiam, bo dzisiaj trzeba płynąć  z prądem, trzeba być postępowym, trzeba być Europejczykiem pełną gębą!?

Kiedy Mama jeszcze żyła w Wielki Piątek nie można było włączyć w domu radia. Gdyby funkcjonowało wówczas Radio Kaszebe, też by go wyłączyła. Zrobiłem to samo.

Henryk Piec