“Gęba w gębę” (tyb. བདག་བརྙན་སྐུ་འགྲོ་བཙུགས་)

11 kwietnia, 2023 0 przez Leucyp IV

W kulturze Tybetańczyków i innych ludów himalajskich język ma szczególne znaczenie jako symbol siły i mocy, a jego wyciąganie jest uważane za wyraz odwagi i determinacji. Zwyczaj ten jest również praktykowany przez niektóre szkoły buddyjskie, w których język symbolizuje mądrość i oświecenie.

Warto jednak pamiętać, że Dalajlama jest znany z postawy szacunku i empatii wobec innych ludzi, zarówno w swoim kraju, jak i na całym świecie. Wiele razy publicznie przepraszał za błędy i złe decyzje, jakie popełniali Tybetańczycy w przeszłości i zachęcał do pojednania i współpracy między różnymi grupami etnicznymi i religijnymi.

Dalajlama XIV ma już 87 lat i jak każdy człowiek w podeszłym wieku, może doświadczać pewnych ograniczeń fizycznych i umysłowych. Jednakże warto zauważyć, że Dalajlama jest bardzo aktywny i nadal angażuje się w działalność polityczną, społeczną i religijną.

Ponadto, Dalajlama jest znany z tego, że od zawsze stawiał nacisk na edukację i rozwój umysłowy. Przez wiele lat był nauczycielem i mistrzem duchowym dla wielu ludzi na całym świecie, a jego nauczanie oparte jest na wartościach takich jak współczucie, miłość, mądrość i harmonia.

W kulturze Tybetu i innych regionów Himalajów wyciągnięcie języka jest uważane za wyraz przyjaźni i szacunku. Język ma tam również szczególne znaczenie jako symbol siły i mocy.

W innych kulturach, takich jak na przykład kultura europejska, gest ten może być postrzegany jako nieuprzejmy lub wręcz obraźliwy. Nie ma tradycyjnego znaczenia, a jego zastosowanie może być interpretowane w sposób negatywny.

Warto jednak zauważyć, że zwyczaje i gesty w różnych kulturach są często bardzo różnorodne i warto podchodzić do nich z otwartością i zrozumieniem dla innych kultur. W sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni, jakie zachowanie jest odpowiednie, warto postawić na kulturę uniwersalną – wyrażanie szacunku, uprzejmości i empatii w stosunku do innych ludzi.

Co kraj to obyczaj. U nas W Europie, również mamy zwyczaje, które w innych kulturach mogą być postrzegane jako szokujące, na przykład jedzenie niektórych potraw mięsnych lub spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, epatowanie nagością, skąpym ubiorem w miejscach publicznych. W Europie takie zachowania są często akceptowane i uważane za normalne, jednak w innych kulturach mogą być uważane za niestosowne lub absolutnie nieakceptowalne.

Leucyp IV