Za czym kolejka ta stoi …?

17 marca, 2024 0 przez Redakcja

“Ernest Bryll zmarł w wieku 89 lat. Tworzył poezję, zajmował się również pisaniem dramatów, krytyką filmową. Ernest Bryll tłumaczył z irlandzkiego, jidysz i z czeskiego. Był częstym gościem na antenach Polskiego Radia. Pozostawił nam głębokie, poruszające i zabawne rozmowy.

Bryll jest także autorem tekstów piosenek, z których chyba na plan pierwszy wybija się “Psalm stojących w kolejce”, czy nieco prześmiewczy, z ogromną dozą dystansu do siebie samego, “Oj, gębo moja”. Był również dyplomatą, który w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii.

Lata młodości i szkolne spędził w Gdyni. W czasie okupacji był Zawiszakiem – członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1956 roku. Nie były to jedyne studia – następnie uczęszczał do studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.”

Całość na PolskieRadio24.pl