Cywilizacja umiera, ale nie bez momentów komicznych!

3 marca, 2022 0 przez Paweł Jędrzejewski

Warto obserwować, co dzieje się w amerykańskich miastach, w których latem 2020 roku rozszalała się epidemia woke (“wrażliwości na problemy rasowe i społeczne”), bo to wskazuje na kierunek, w jakim zmierza oszalały Zachód. Epidemia ta przejawiała się – jak pamiętamy – agresją bojówek BLM i antify, rabowaniem sklepów, niszczeniem pomników – czyli powszechnym bezprawiem, połączonym z wzywaniem do “odfinansowania” i redukowania policji. Zarażeni tym wirusem gorliwie przytakiwali absurdowi “mniej policji=mniej przestępstw”.

W Los Angeles w Kalifornii, na prokuratora okręgowego wybrany został wówczas – przez wyborców głosujących pod wrażeniem śmierci czarnego Georga Floyda – wymarzony kandydat: człowiek głoszący hasła “sprawiedliwości społecznej” i postępu – George Gascón. Były prokurator z San Francisco, obiecywał reformy w systemie wymiaru sprawiedliwości, które będą starały się naprawić zaszłości rasizmu. Głosił potrzebę radykalnej zmiany w systemie prawnym. “Nie karać, ale resocjalizować” – to jego hasło. I postrzegać przestępcę przede wszystkim jako ofiarę systemu opartego na rasizmie. To wszechobecny rasizm popchnął go na kryminalną drogę. Po pierwsze, Gascón zażądał, aby nie karać za przestępstwa, które prokuratura uzna za “drobne” lub “o małej szkodliwości społecznej”. Po drugie, nie zaczepiać ludzi, którzy popełniają przestępstwa pod wpływem choroby psychicznej lub narkotyków – byle ich zachowania nie były brutalną przemocą. Żeby policja mogła ich zatrzymać, musi wykazać “możliwe do zweryfikowania, nieuchronne ryzyko” zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia. Czyli człowiek psychicznie chory, lub pod wpływem nielegalnych substancji (albo oba warunki na raz), wchodzi sobie do marketu, bierze co chce z półek i wychodzi nie płacąc. Nikt mu złego słowa nie powie, a nawet gdyby wezwano policję, to kradzież towarów do 950 dolarów wartości nie jest w Kalifornii przestępstwem, lecz jedynie wykroczeniem. A na wykroczenia Gascón polecił swoim ludziom i policji przymykać oczy. Następnie, nowy prokurator zakazał domagania się kary śmierci i w ogóle żądania przez prokuraturę wyższych kar, gdy przestępstwo zostaje popełnione z bronią w ręku lub przestępca jest członkiem gangu. Wprowadził także zasadę, że nie zwalnia się z aresztu za kaucją, tylko trzeba przestępców wypuszczać z aresztu bez żadnej kaucji. Nakazał także ogólne obniżenie żądanych przez prokuraturę kar i rozpatrzenie starych spraw, żeby można było występować o zmniejszanie zasądzonych już wyroków. Ambicją Gascóna jest bowiem zmniejszenie populacji więźniów. Więc trzeba starych więźniów zwalniać przed czasem i jak najmniej nowych posyłać do więzienia. W ten sposób więzienia opustoszeją – i słusznie, bo jest w nich za dużo Murzynów i Latynosów, co jest dowodem na rasizm. Gascón twierdzi, że jego działania uczynią system sprawiedliwości „bardziej ludzkim, bardziej sprawiedliwym, a przede wszystkim stworzą bezpieczniejsze środowisko dla nas wszystkich”.

Jest to, oczywiście, utopijny bełkot. Bo już w pierwszym roku swojej działalności Gascón spowodował – co było nie tylko do przewidzenia, ale co było pewne i oczywiste – wzrost przestępczości. Morderstw jest więcej o około 50%. To niewiele w porównaniu z np. Chicago, gdzie takiej liczby morderstw, jak w roku 2021, nie widziano od 25 lat. Tam jest 800 ofiar. W całym hrabstwie – ponad 1000 zamordowanych. 80% to Murzyni – młodzi mężczyźni. Oczywiście nie są to ofiary policji, ale wojen gangów, które walczą o terytoria.

Natomiast w Los Angeles, miarą upadku cywilizacji, wynikającego z polityki społecznej prowadzonej na różnych płaszczyznach przez takich ludzi jak Gascón, jest pojawienie się dwóch rodzajów przestępstw, których nigdy nie było tu na tak ogromną skalę. Jedno z nich to rabunki w stylu “smash and grab” (“rozbij i chwytaj”). Polegają one na tym, że gangi przestępców rozbijają drzwi lub witryny drogich sklepów (młotami, łomami, albo przy użyciu samochodów), wdzierają się w kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób do środka i w ciągu kilku minut zagarniają towar znacznej wartości. Policja nie spieszy się z dojechaniem na miejsce rabunku. W największym centrum handlowym Los Angeles, obsługa sklepów rozwija na noc zapory z drutu kolczastego, które spowolnią akcje włamywaczy. Drugim rodzajem przestępstwa są napady na pociągi z kontenerami wypełnionymi towarami w paczkach dostarczanych przez firmy kurierskie. Tych pociągów jest dużo, bo aglomeracja Los Angeles liczy około 19 milionów ludzi. Bandy rabusiów wskakują na wagony, włamują się do kontenerów i rozrywają paczki zagarniając ich zawartość. Opakowania rzucają na tory. Leżą ich tam tony. Ten rodzaj przestępstwa poszybował w górę o 160% w ostatnim roku, a w miesiącach przedświątecznych nawet ponad 300%. Prokuratura pod zarządem Gascóna je lekceważy. Jednak pod presją mediów, gubernator Kalifornii – też lewak – Gavin Newsom poszedł na torowisko i przez kilka minut udawał, że sprząta te porzucone na torach kartonowe pudła. Oczywiście chodziło o zdjęcia oraz film dla telewizji. I wtedy popełnił dwie gafy.

Najpierw, nieostrożny gubernator nazwał przestępców rabujących pociągi “gangami”. Zawrzało z oburzenia. Zawstydzony gubernator musiał ich (tych przestępców) publicznie… przeprosić za użycie tak brutalnego słowa, podszytego rasizmem. “Wybaczcie mi, że powiedziałem »gangi«, to nie miało być w negatywnym sensie” – wyjaśnił. „Są to zorganizowane grupy ludzi, przemieszczające się z miejsca na miejsce” – pokornie sprostował.

Jednak, gdy dotarł do niego przerażający widok kilometrów torów kolejowych pokrytych porozrywanymi paczkami, pod wpływem emocji wyrwał mu się okrzyk: “Co tu się dzieje? Wyglądamy jak kraj trzeciego świata!” Tego też pożałował.

Bo oberwał od republikanów, którzy słusznie zapytali go: “A kto do tego doprowadził, jeśli nie ty i twoi poprzednicy z partii demokratycznej?”. Ale także od lewicy, bo odezwały się głosy krytykujące go za użycie sformułowania “kraj trzeciego świata”. Przecież to określenie rasistowskie i jest przejawem “białej supremacji”. Nie ma żadnego “trzeciego świata” – należy używać politycznie poprawnego określenia, czyli “kraj rozwijający się”. I tak powinien zawołać: “Wyglądamy jak kraj rozwijający się!”

Cywilizacja umiera więc, to daje się stwierdzić w Los Angeles bardzo wyraźnie. Jednak – jak widać – nie bez momentów komicznych.

Paweł Jędrzejewski