IWA Outdoor Classics 2022

4 kwietnia, 2022 0 przez Stanisław Pięta

Minął miesiąc od zakończenia targów strzeleckich IWA w Norymberdze. Pozwala to na podsumowanie wydarzenia, które chociaż było zamknięte dla osób spoza branży i odbywało się jeszcze w okresie obowiązujących i egzekwowanych rygorów epidemiologicznych, zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Tegoroczne targi skupiły 1500 wystawców z ponad 50 krajów świata. Reprezentowane były wszystkie kontynenty z wyjątkiem Australii. Pomimo tego, że wystawcy zajęli kilkanaście ogromnych obiektów wystawowych sprawnie połączonych szerokimi zewnętrznymi korytarzami, to można było słyszeć głosy rozczarowania nieobecnością kilku potentatów – producentów broni. Miłośnicy strzelectwa, producenci, handlowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, mediów ostatni raz spotkali się w Norymberdze w 2019 roku, przez kolejne 2 lata targi były odwoływane z uwagi na zagrożenie COVID -19. 

Także Polska miała liczną reprezentację biznesu strzeleckiego na IWA Outdoor Classics 2022. Można było spotkać tam przedstawicieli: 4Military-Rubox system, AJ Group, Dry Walker, Durabo, FAM-Pionki, Filmar Factory, GISS, Helikon-Tex, HornArt, HPE POLAND, Hubertus Collection Sytong-Night-Vision, Kolba.pl , K9 Thorn, Mactronic, MoST, M-TAC Poland, Olympia Shot, Pard Europe, TAGART, TEXAR, WADERA, WellGun i WISPORT/BAGAR. Z rozmów z właścicielem polskiej firmy wytwarzającej specjalistyczną odzież ochronną wiem, że targi norymberskie przyniosły mu zamówienia wielokrotnie przekraczające dotychczasowe możliwości zakładu. Obecnie i tak cała trzyzmianowa produkcja trafia do odbiorców ukraińskich. Po wykonaniu zamówień wojennych, będzie realizował potrzeby klientów z USA, Niemiec i RPA. Mam nadzieję, że wszyscy polscy przedsiębiorcy wyjechali z Norymbergii z nowymi kontaktami i kontraktami.   

Na uwagę zasługuje dobra organizacja targów, życzliwość personelu, przejrzyste informatory i mapy obiektów targowych. Nie bez znaczenia była także ogólna atmosfera Norymbergii, miasta otwartego, wielokulturowego, spokojnego, bezpiecznego i oferującego wiele kulinarnych atrakcji. Na koniec warto zauważyć dobre połączenie lotnicze Warszawa – Norymberga, wprawdzie przez Amsterdam, ale szybkie i wygodne.

Stanisław Pięta